Yurtimizda koronavirus infeksiyasining tarqalishi oqibatida xalq ta’limi tizimida yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etish, pandemiya davrida o‘quvchilarga qulay shart-sharoitlar yaratish, o‘qituvchilari salohiyatini oshirish va ta’limdagi tengsizlikni kamaytirish maqsadida, Xalq ta’limi vazirligi va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi o‘rtasida “COVID-19 pandemiyasi davrida o‘qituvchilarning xalq ta’limi tizimidagi muammolarni bartaraf etish imkoniyatlarini oshirish” loyihasi amalga oshirilmoqda.
Ushbu loyiha doirasida, har bir viloyat, Toshkent shahri va Qoraqalpog‘iston Respublikasidan 10 nafardan (jami 140) o‘qituvchilar saralab olindi. O‘qituvchilarning har biriga JICA tomonidan beg‘araz ajratilgan noutbuk, router va alohida sim-kartalar tarqatildi.
Shuningdek, har bir viloyatga mas’ul mutaxassislar ajratilib texnik jamlamalardan o‘quv dasturi davomida to‘g‘ri foydalanish bo'yicha tegishli ma’lumotlar berildi.Ushbu o‘qituvchilarning har biriga, JICA tashkiloti tomonidan beg‘araz yordam asosida taqdim etilgan noutbuklar va boshqa kerakli jihozlardan foydalangan holda, loyihada ko‘zda tutilgan ma’lumotlar bilan tanishib chiqish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Loyihaning asosiy maqsadlari:
Ushbu loyiha vazirlikning quyidagi yo‘nalishlarini yanada rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi:
Ushbu loyiha  “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” va Japan Digital University tashkilotlari mas’uligida amalga oshirilmoqda.
Tomonlar o‘zaro tenglik va manfaatdorlik asosida, shuningdek, hamkorlikning mazkur yo‘nalishi bo‘yicha boshqa chora-tadbirlarni birgalikda amalga oshirishga va ta’lim sohasi mutaxassislarining malakasini oshirishiga ko‘maklashadilar.

Японская организация JICA помогает устранять проблемы, возникшие в системе государственного образования из-за пандемии
12.02.2021
5256
В целях устранения проблем, возникших в системе народного образования в связи с распространением в нашей стране коронавирусной инфекции, создания благоприятных условий для учащихся в период пандемии, повышения потенциала педагогов и снижения неравенства в образовании, Министерство народного образования и Японское агентство международного сотрудничества реализуется проект «Повышение способности учителей решать проблемы в системе народного образования во время пандемии COVID-19».
В рамках данного проекта было отобрано по 10 (всего 140) учителей из каждой области, города Ташкента и Республики Каракалпакстан. Каждому из преподавателей были предоставлены ноутбук, маршрутизатор и отдельные SIM-карты, случайно выделенные JICA.
Кроме того, за каждым регионом были закреплены ответственные специалисты и дана соответствующая информация о правильном использовании технических пакетов во время учебных занятий. Каждый из этих преподавателей был обеспечен ноутбуками и другими необходимыми техниками, также имели возможность ознакомиться с информацией предоставленного проекта.
Основные цели проекта:
Этот проект внесет значительный вклад в дальнейшее развитие следующих направлений деятельности Министерства:
Этот проект реализуется под ответственностью организаций «Центр инноваций, технологий и стратегии» и Японского цифрового университета.
На основе взаимного равноправия и заинтересованности стороны также будут способствовать совместной реализации других мер в данном направлении сотрудничества и повышению квалификации специалистов в сфере образования.