maktab.uz masofaviy ta’lim platformasining birinchi bosqich taqdimoti bo‘lib o‘tdi
16-mart kuni “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” (ITSM) tomonidan xalq ta’lim tizimiga axborot texnologiyalarini keng joriy etish va masofaviy o‘qitish metodikasini tatbiq etish doirasida ishlab chiqilayotgan maktab.uz masofaviy ta’lim platformasi axborot tizimining 1-bosqich dastlabki taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Taqdimotda Xalq ta'limi vaziri Sherzod Xotamovich Shermatov, vazir o‘rinbosari Rustam Karimjonov hamda ITSM markazi direktori Abduvali Haydarov ishtirok etdi.
Taqdimotda onlayn ta’lim uchun mo‘ljallangan maktab.uz tizimining ishlash tamoyillari, imkoniyatlari, afzalliklari va qulayliklari haqida batafsil ma’lumot berildi, shuningdek maktab.uz axborot tizimida interaktiv videodarslar, interaktiv testlar, elektron va audio darsliklar hamda uyga vazifalar kontent sifatida joylashtirilishi ta’kidlandi. Ushbu axborot tizimidan ham o‘quvchilar va ularning ota-onalari, ham ta’lim muassasasi direktori va o‘qituvchilari foydalanishlari mumkinligi, platformadagi har bir foydalanuvchi uchun yaratilgan imkoniyatlar namoyish etildi.
maktab.uz axborot tizimining taqdimotida Xalq ta’limi vaziri mazkur ishlab chiqilayotgan loyihaning 1-bosqichida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi, jahon tajribalari asosida o‘z takliflarini bayon etdi. Ta’lim yo‘nalishiga oid tegishli kontentlar bilan to‘ldirish yuzasidan aniq yo‘nalishlarni belgilab berdi. Taqdimot davomida Vazirlik rahbariyati aniqlangan kamchiliklarni loyihaning 2-bosqich ishlab chiqish jarayonlarida bartaraf etishni, sinov tariqasida poytaxt maktablaridan birida sinovdan o‘tkazish hamda yangi 2021-2022 o‘quv yili uchun to‘liq ishga tushirish masalasi ta’kidlandi.
maktab.uz loyihasining joriy etish natijasida Flipped Classroom o‘qitish metodi joriy qilinadi, o‘quvchilarning kelgusida qaysi kasbga, yo‘nalishga qiziqishi, bilimni o‘zlashtirish saviyasining tahliliy statistikasini kuzatish imkoniyati yaratiladi. Tez kunlarda loyihaning 2-bosqich ishlari yo‘lga qo‘yiladi.

Представлен первый этап платформы дистанционного образования maktab.uz
16 марта состоялся 1-й этап информационной системы платформы дистанционного образования maktab.uz, которая разрабатывается «Центром инноваций, технологий и стратегии» (ИТСМ) в рамках широкого внедрения информационных технологий в систему народного образования и внедрение методики дистанционного обучения состоялась первая презентация.
В презентации приняли участие министр народного образования Шерзод Хотамович Шерматов, заместитель министра Рустам Каримжанов и директор Центра ИТСМ Абдували Хайдаров.
В презентации была представлена подробная информация о принципах, возможностях, преимуществах и удобстве системы maktab.uz для онлайн обучения, а также размещении интерактивных видео уроков, интерактивных тестов, электронных и аудио уроков, домашних заданий в качестве контента в информационной системе maktab.uz. Данной информационной системой могут пользоваться как учащиеся и их родители, так и директор и преподаватели образовательного учреждения, а также были продемонстрированы возможности, созданные для каждого пользователя платформы.
На презентации информационной системы maktab.uz министр народного образования высказал свое мнение о работе, проводимой в рамках 1-го этапа разрабатываемого проекта, и представил свои предложения, основанные на мировом опыте. Он определил конкретные направления для наполнения актуальным содержанием, относящимся к образовательному направлению. В ходе презентации руководство Министерства акцентировало внимание на вопросе устранения недостатков, выявленных во 2-м этапе проекта, апробации его в одной из столичных школ в качестве тестового и полноценного запуска на новый 2021-2022 учебный год.
В результате реализации проекта maktab.uz будет внедрен метод обучения «Перевернутый класс», а также появится возможность отслеживать аналитическую статистику интереса студентов к будущим профессиям и направлениям, а также уровень знаний приобретение. В ближайшее время начнутся работы по 2-му этапу проекта.