ITSM “Virtual sayohat” loyihasining taqdimotini o‘tkazdi
Joriy yilning 15-oktabr kuni poytaxtimizning 110-sonli ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktabida “Barkamol avlod” bolalar maktablarida onlayn VR sayohatlarni o‘z ichiga olgan virtual maydonlarni tashkil etish” (Keyingi o‘rinlarda – “Virtual sayohat”) loyihasining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Unda ITSM’ning Maktabdan tashqari ta’lim va elektron resurslarni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosarlari Otabek Djurayev va Farrux Abduvaxidov hamda Dasturiy mahsulotlarni joriy qilish va texnik yordam ko‘rsatish boshqarmasi mutaxassisi Ali-Zoda Abdusamatovlar ishtirok etishdi.
Bugungi kunda yoshlarga zamonaviy uskunalarni to‘g‘ri va samarali qo‘llash, hamda ulardan maksimal darajada foyda olishni o‘rgatish, shu bilan birga reallik, virtuallik tushunchalarini to‘g‘ri talqin qilish muhim masalalardan biri hisoblanadi.
Shu bois Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi tomonidan “Virtual sayohat” loyihasi amalga oshirilayotgan bo‘lib, mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi “Barkamol avlod maktab”larida onlayn ekskursiyalar uyushtirish va respublikamizning ko‘p yillik tarixga ega diqqatga sazovor joylari, tarixiy obidalari, madaniyati va urf-odatlari bilan virtual tanishish imkonini beradi.
-        Loyiha, avvalam bor, bugungi kun talabidan kelib chiqqan holda, “Barkamol avlod maktab”i o‘quvchilarining tarixiy savodxonligini oshirish, zamonaviy virtual sayohat imkoniyatlarini amalda keng qo‘llash, shu bilan birga, xorijiy mamlakatlarning tarixi va madaniyatini o‘rganish imkoniyatini yaratishga qaratilgan. “Virtual sayohat” orqali o‘quvchi yoshlarni ichki turizmga bo‘lgan qiziqishlari va ishtiyoqini oshirish, virtuallikdagi sayohatni real sayohatga aylantirish ko‘zda tutilgan”, deydi tadbir davomida ITSM’ning Maktabdan tashqari ta’lim va elektron resurslarni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Otabek Djurayev.
Ortiqcha sarf-xarajatlarsiz milliy va xorijiy tarixiy obidalarni virtual reallikda ko‘rish va tanishish imkoniyatini beruvchi “Virtual sayohat” loyihasi doirasida har bir o‘quvchi o‘qib o‘rgangan madaniy meros, tarixiy obidalar darsliklari VR uskunasi orqali qisqa metrajli videolarda jonlantiriladi.

ITSM провела презентацию проекта «Виртуальное путешествие»
15 октября текущего года в столичной специализированной общеобразовательной школе № 1 состоится презентация проекта «Организация виртуальных пространств, включая онлайн туры виртуальной реальности в детских школах «Баркамол авлод» (далее — «Виртуальный тур»). 110. прошло. В нем приняли участие Отабек Джураев и Фаррух Абдувахидов, заместители начальников отдела ИТСМ внешкольного образования и развития электронных ресурсов, и Али-Зода Абдусаматов, специалист отдела внедрения и технической поддержки программных продуктов.
Сегодня одним из важных вопросов является научить молодежь правильно и эффективно пользоваться современной техникой, извлекать из нее максимальную пользу, и в то же время правильно интерпретировать понятия реальности и виртуальности.
Поэтому Центр инноваций, технологий и стратегии реализует проект «Виртуальное путешествие», позволяющее виртуально познакомиться с культурой и традициями.
- Проект, исходя из требований сегодняшнего дня, направлен на повышение исторической грамотности учащихся «Школы «Баркамол авлод», используя на практике современные возможности виртуальных путешествий, и в то же время создавая возможность изучения истории и культуры зарубежных страны. . «Виртуальное путешествие» призвано повысить интерес и энтузиазм школьников к внутреннему туризму, превратить виртуальное путешествие в реальное», — сказал в ходе мероприятия начальник отдела внешкольного образования и развития электронных ресурсов ИТСМ. Отабек Джураев, лидер.
В рамках проекта «Виртуальный тур», дающего возможность увидеть и познакомиться с отечественными и зарубежными историческими памятниками в виртуальной реальности без чрезмерных затрат, учебники по культурному наследию и историческим памятникам, изученные каждым школьником, будут оживлены в коротких видеороликах с использованием VR-оборудования.
На данный момент доступны видео следующих аттракционов:
площадь Регистан (Самарканд);
Комплекс Шахизинда (Самарканд);
Арк-Кала (Бухара);
Замок-Кала (Хива)
Аксарой (Шахрисабз).
До конца ноября планируется организовать виртуальные пространства, в том числе онлайн туры виртуальной реальности, в ряде детских школ «Баркамол авлод» нашей республики.