“AI for Girls” o‘quv inkubatori – O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi huzuridagi Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Turkiyaning Bahcheshehir universiteti hamkorligida ishlab chiqilgan bo‘lib, maktab o‘quvchilari, kasb-hunar maktablari, kollejlar va texnikumlar talaba qizlarining dasturlash asoslari hamda sun’iy intellekt bilan ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirish bo‘yicha malakalarini oshirishga mo‘ljallangan.
3 kun davom etishi rejalashtirilgan trening darslari Toshkent shahridagi zamonaviy IT-Park hududida bo‘lib o‘tadi, unda mamlakatimiz bo‘ylab saralab olingan 14-18 yosh oralig‘idagi umumta’lim maktablarining 20 nafar o‘quvchi qizlari ishtirok etadilar.
Mahorat darslari Bahcheshehir universiteti mutaxassislari tomonidan o‘tkazilib, trening ishtirokchilari 3 kunlik darslar davomida IT va sun’iy intellekt, uning turlari, kelajagi hamda kundalik hayotdagi qo‘llanilishiga doir bilimlarini oshirish imkoniga ega bo‘ladilar.

Стартовал тренинг AI for Girls
19 сентября в конференц-зале гостиницы Frankfort в нашей столице стартовал образовательный инкубатор AI for Girls.
Образовательный инкубатор AI for Girls - разработан в сотрудничестве с Центром инноваций, технологий и стратегии при Министерстве народного образования Республики Узбекистан, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Бахчисарайским университетом Турции. Данная программа предназначена для повышения квалификации школьниц и студенток колледжей по основам программирования и развитию навыков работы с искусственным интеллектом.
Тренинги пройдут с 19 го по 20-сентября на территории современного IT-парка Ташкента.
В них примут участие 20 учениц общеобразовательных школ в возрасте от 14 до 18 лет, которые успешно прошли все этапы регистрации.
Мастер-классы проведут специалисты Бахчешехирского университета, и в течение 3-дневных занятий участники тренинга получат возможность расширить свои знания в области ИТ и искусственного интеллекта, его видов, будущего и применения в повседневной жизни.