"O‘zbekiston – sog‘lom va bilimli jamiyat” mavzusidagi xalqaro konferensiya boshlandi
Ayni vaqtda O‘zbekiston Kinematografiya agentligining Event Hall tadbirlar zalida “O‘zbekiston – sog‘lom va bilimli jamiyat” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘z ishini boshlamoqda.
“Yangi O‘zbekiston: taraqqiyot, innovatsiya va ma’rifat” mavzusidagi xalqaro sheriklik tashabbuslari Haftaligi doirasida bo‘lib o‘tayotgan mazkur tadbirda:
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova
YUNISЕFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade,
TUM International tashkiloti boshqaruvchi direktori Friderike Hettinger,
Cambridge Assessment Markaziy Osiyo davlatlari uchun ta’lim xizmatlari departamenti direktori Stiv King,
Massachusets texnologiya instituti Ta’lim va innovatsiya departamenti direktori, J-WEL laboratoriyasi asoschisi Vijay Kumar,
Rossiya ta’lim akademiyasi Vitse-prezidenti, Oliy attestatsiya komissiyasi raisi Vladimir Filippov,
“KEI Advanced, Inc. Kawaijuku-group” direktori Hiromitsu Sakata,
YUNISЕF Texnik Maslahatchisi Metyu Goldi-Skot ishtirok etmoqda.
Tadbirdan asosiy maqsad, Yangi O‘zbekistonda inson kapitali, uning shakllanishi va rivojlanishida ta’lim-tarbiya hamda ilm-fanning o‘rni va rolini muhokama qilish, ta’lim tizimini isloh qilishning zamonaviy tendensiyalari, jahon tajribasini o‘rgangan holda ularni amaliyotga tadbiq etish va buning samarasi borasida fikr almashish, keng jamoatchilikni Yangi O‘zbekistonda ta’lim, ilm-fan sohasida olib borilayotgan islohotlar bilan tanishtirishdan iboratdir.
Konferensiya avvalida so‘zga chiqqan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova tadbir ishtirokchilarini bugungi tadbir bilan qutladi va mavzuga doir o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi:
“Bugungi O‘zbekiston davlati joylashgan zamin qadimda ikki buyuk uyg‘onish davriga beshik bo‘lgan. Bu qutlug‘ maskanda Farg‘oniy, Xorazmiy, Forobiy, Beruniy, Ibn Sino, Buxoriy, Termiziy, Ulug‘bek, Jomiy, Navoiy kabi buyuk daholar yetishib chiqqan.
Ushbu ulug‘ ajdodlarimizga munosib voris bo‘lish uchun so‘nggi yillarda O‘zbekistonda ta’lim sohasiga katta e’tibor berilmoqda. Aholisining 50 foizdan ortig‘i 29 yoshgacha bo‘lgan yoshlardan iborat bo‘lgan O‘zbekiston uchun ta’lim katta strategik masala ekanligini aytsam mubolag‘a qilmagan bo‘laman.

Началась международная конференция” Узбекистан – здоровое и образованное общество"
В настоящее время в зале мероприятий Event Hall агентства кинематографии Узбекистана начинает свою работу международная конференция на тему “Узбекистан – здоровое и образованное общество”.
В рамках Недели инициатив международного партнерства на тему ”Новый Узбекистан: прогресс, инновации и просвещение":
Министр дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан Хилола Умарова,
Глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде,
Управляющий директор Tum International Фридерике Хеттингер,
Директор Департамента образовательных услуг для стран Центральной Азии Cambridge Assessment Стив Кинг,
Виджай Кумар, директор департамента образования и инноваций Массачусетского технологического института, основатель Лаборатории J-wel,
Вице-президент Российской академии образования, председатель ВАК Владимир Филиппов,
"Kei Advanced, Inc. Директор Kawaijuku-group Хиромицу Саката,
Технический советник ЮНИСЕФ Мэтью Голди-Скотт присутствует.
Основная цель мероприятия-обсуждение роли и роли образования и науки в формировании и развитии человеческого капитала в новом Узбекистане, обмен мнениями о современных тенденциях реформирования системы образования, их практическом применении с изучением мирового опыта и его результатах, знакомство широкой общественности с результатами исследований, проводимых в области образования, науки в новом Узбекистане. состоит из введения в реформы.
Выступая в начале конференции, министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова поприветствовала участников сегодняшнего мероприятия и высказала свое мнение по теме:
"Земля, на которой находится сегодняшнее государство Узбекистан, в древности была колыбелью двух великих возрождений. В этом кутлуге выросли такие великие гении, как Фергани, Хорезми, Фараби, Беруни, Ибн Сина, Бухари, Термизи, Улугбек, Джами, Навои.
Чтобы стать достойным преемником этих великих предков, в последние годы в Узбекистане уделяется большое внимание образованию. Не преувеличу, что образование является большой стратегической проблемой для Узбекистана, где более 50% населения составляют молодые люди в возрасте до 29 лет.
В концепции “Образование-2030” четко прописано, какая работа будет проводиться в системе образования к 2030 году. В рамках этой концепции до сих пор было зафиксировано множество результатов в этой области”.