STEM-ta’limi sohasida yana bir hamkorlik memorandumi imzolandi
Joriy yilning 11-iyul kuni “Innovatsiya, texnologiya va strategiya  markazi” DUK  hamda “Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi” DUK oʻrtasida STEM- taʼlim sohasida hamkorlikni davom ettirish va taʼlim media-mahsulotlarini ishlab chiqish loyihalarini birgalikda amalga oshirish maqsadida memorandum imzolandi.
Mazkur kelishuv umumta’lim muassasalarida o‘qitish uslublarini takomillashtirish, o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar ishlab chiqish, shuningdek, tomonlar ixtiyorida mavjud bo‘lgan materiallarni tarjima qilish va ish jarayonlariga moslashtirishga qaratilgan qo‘shma ishchi guruh tashkil etishni nazarda tutadi.
Tomonlar ushbu hamkorlik STEM-ta’limini ommalashtirish hamda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish uchun zamin yaratishning muhim mexanizmi ekanligiga ishonch bildiradilar.
Ma'lumot uchun: ushbu hamkorlik O‘zbekiston Respublikasida STEM-ta’limini rivojlantirishda muhim qadamdir. Kelishuv ishtirokchilari ta’lim media-mahsulotlari va tajriba almashish bo‘yicha ishchi guruhning yaratilishi ta’lim muassasalarida o‘qitish usullarini sezilarli darajada takomillashtirish hamda STEM sohasini talabalar uchun yanada qulay va qiziqarli qilish imkonini beradi, deb hisoblaydi.

Подписан еще один меморандум о сотрудничестве в области STEM-образования
11 июля текущего года между ГУП ”Центр инноваций, технологий и стратегии“ и ГУП ”Центр космического мониторинга и геоинформационных технологий" была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества в области STEM-образования и совместной реализации проектов по разработке образовательных медиа-продуктов.
Настоящее соглашение предусматривает создание совместной рабочей группы, направленной на совершенствование методов обучения в общеобразовательных учреждениях, разработку учебно-методических пособий, а также перевод материалов, имеющихся в распоряжении сторон, и адаптацию их к рабочим процессам.
Стороны выражают уверенность в том, что это сотрудничество является важным механизмом популяризации STEM-образования, а также закладывает основу для расширения и углубления взаимовыгодного сотрудничества.
Для справки: данное сотрудничество является важным шагом в развитии STEM-образования в Республике Узбекистан. Участники соглашения отметили, что создание рабочей группы по образовательным медиа-продуктам и обмену опытом позволит значительно улучшить методы обучения в образовательных учреждениях.