Bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida Xitoy Xalq Respublikasi Tijorat vazirligi hamda xitoyning kompyuter ishlab chiqaruvchi kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
18.07.2023
3520
Ma’lumot uchun, Xitoy davlati tomonidan “5-9-sinflarda chet tili va informatika fanlarini o‘qitish sifatini oshirish” loyihasining 2-bosqichi doirasida Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligiga Xitoy Xalq Respublikasi tomonidan 12 million AQSH dollari miqdoridagi grant mablag‘lari ajratilgan.
Grant mablag’lari Respublikamizdagi 1303 ta umumtaʼlim maktablariga jami 20 848 dona o‘quv kompyuterlar yetkazib berish uchun yo‘naltirilgan va ayni vaqtda maktablar mazkur kompyuter to’plamlari bilan bosqichma-bosqich ta’minlanmoqda.
O‘quv kompyuter sinflari to‘plamlaridan kompyuter o‘quv uskunalariga ehtiyoji mavjud bo‘lgan umumtaʼlim maktablarida chet tili va informatika fanlarini mukammal o‘rgatish uchun dars jarayonida hamda darsdan tashqari tashkil etiladigan to‘garaklarda doimiy foydalaniladi.
Xitoy Xalq Respublikasidan O‘zbekistonga tashrif buyurgan mutaxassislar joylarda kompyuter o‘quv uskunalarini sifatli o‘rnatish ishlarini amalga oshirishlari ko’zda tutilgan.

Today, a meeting was held at the Ministry of preschool and school education with representatives of the Ministry of Commerce of the people's Republic of China and the computer manufacturing company of China.
18.07.2023
3522
For reference, the Ministry of preschool and school education has been awarded US $ 12 million grant funds by the people's Republic of China under Phase 2 of the “improving the quality of teaching of foreign language and Informatics in grades 5-9” project by the state of China.
The Grant funds are aimed at supplying a total of 20,848 educational computers to 1,303 secondary schools in the Republic, and at the same time the schools are being provided in stages with these computer kits.
Educational computer class sets are used continuously in the course of classes and in extracurricular circles to perfectly teach foreign language and Informatics in secondary schools where computer learning equipment is needed.
It is envisaged that specialists visiting Uzbekistan from the people's Republic of China will carry out quality installation of computer training equipment at the sites.