Bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida Xitoy Xalq Respublikasi Tijorat vazirligi hamda xitoyning kompyuter ishlab chiqaruvchi kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
18.07.2023
3520
Ma’lumot uchun, Xitoy davlati tomonidan “5-9-sinflarda chet tili va informatika fanlarini o‘qitish sifatini oshirish” loyihasining 2-bosqichi doirasida Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligiga Xitoy Xalq Respublikasi tomonidan 12 million AQSH dollari miqdoridagi grant mablag‘lari ajratilgan.
Grant mablag’lari Respublikamizdagi 1303 ta umumtaʼlim maktablariga jami 20 848 dona o‘quv kompyuterlar yetkazib berish uchun yo‘naltirilgan va ayni vaqtda maktablar mazkur kompyuter to’plamlari bilan bosqichma-bosqich ta’minlanmoqda.
O‘quv kompyuter sinflari to‘plamlaridan kompyuter o‘quv uskunalariga ehtiyoji mavjud bo‘lgan umumtaʼlim maktablarida chet tili va informatika fanlarini mukammal o‘rgatish uchun dars jarayonida hamda darsdan tashqari tashkil etiladigan to‘garaklarda doimiy foydalaniladi.
Xitoy Xalq Respublikasidan O‘zbekistonga tashrif buyurgan mutaxassislar joylarda kompyuter o‘quv uskunalarini sifatli o‘rnatish ishlarini amalga oshirishlari ko’zda tutilgan.

Сегодня в Министерстве дошкольного и школьного образования состоялась встреча с представителями министерства торговли Китайской Народной Республики и китайской компании-производителя компьютеров.
3534
Для справки, китайское государство выделило Министерству дошкольного и школьного образования Китайской Народной Республики грант в размере 12 миллионов долларов США в рамках Фазы 2 проекта “Повышение качества обучения иностранному языку и информатике в 5-9 классах”.
Грантовые средства направлены на поставку 20 848 учебных компьютеров в 1303 общеобразовательные школы республики, и в настоящее время школы поэтапно оснащаются этими компьютерными комплектами.
Наборы учебных компьютерных классов постоянно используются в учебном процессе, а также во внеклассных кружках для отличного преподавания иностранных языков и информатики в общеобразовательных школах, где существует потребность в компьютерном оборудовании.
Предполагается, что специалисты, прибывшие в Узбекистан из Китайской Народной Республики, проведут на местах качественную установку компьютерного учебного оборудования.