SI (Sun'iy intellekt) va uning imkoniyatlari
SI — bu ma'lumotlarni tezkor olish, muayyan muntazamlikni aniqlash, tendensiyalarni optimallashtirish yoki bashorat qilish mumkin bo'lgan juda ko'p algoritmlar va mexanizatsiyalashgan bilimlar vositasidir.
SI (sun'iy intellekt) atamasini kim o'ylab topgan?
SI konsepsiyasi haqida birinchi marta 1950-yilda Alan Tyuringning "Hisoblash mashinalari va aql" asarida keltirib o'tilgan bo'lib, unda Tyuring mashinalar o'ylay oladimi? degan savolni qo'ygan. Olti yil o'tgach, 1956-yilda Jon Makkarti Dartmut kollejida SI bo'yicha birinchi konferentsiyada "Sun'iy intellekt" atamasini qo'llagan.
SI qanday ishlaydi?
TechTarget portali muallifi Ed Bernsning ta'kidlashicha, SI tizimlari katta hajmdagi ma'lumotlarni o'zlashtirish, ularni korrelyatsiyasi hamda muntazamligini tahlil qilish, olingan natijalardan voqealarni bashorat qilish uchun foydalanish orqali ishlaydi.

ИИ (искусственный интеллект) и его возможности
ИИ-это инструмент с широким спектром алгоритмов и механизированных знаний, с помощью которых можно быстро получать данные, определять определенные закономерности, оптимизировать или прогнозировать тенденции.
Кто придумал термин Си (искусственный интеллект)?
Концепция ИИ была впервые упомянута в 1950 году в книге Алана Тьюринга "вычислительные машины и разум", в которой Тьюринг задавался вопросом, могут ли машины думать. ставит вопрос: "почему?". Шесть лет спустя, в 1956 году, Джон Маккарти применил термин "искусственный интеллект" на первой конференции по СИ в Дартмутском колледже.
Как работает ИИ?
Эд Бернс, автор портала TechTarget, утверждает, что системы ИИ работают, поглощая большие объемы данных, анализируя их корреляцию, а также регулярность, используя полученные результаты для прогнозирования событий.