Chat-botlarning imkoniyatlari
Chat-bot ingliz tilidan olingan hamda "chat"-suhbat va "bot"-robot - bu turli xil texnologiyalar yordamida inson aloqasini taqlid qila oladigan kompyuter dasturidir.
Chat-botlarning asosiy vazifasi?
Foydalanuvchi bilan "suhbat" o'tkazish, ularga berilgan savollarga matn, ovozli va vizual tarzda javob berishdir. Aynan shu xususiyat uni boshqa turdagi dasturiy robotlardan ajratib turadi.
Statistikaga ko'ra, bugungi kunda chat-botlarlardan 1,4 milliard odamlar foydalanmoqda. Shuningdek, jahon bo'ylab xizmat ko'rsatishga ixtisoslashgan kompaniyalarning 50% dan ortig'i mijozlarga xizmat ko'rsatishda foydalanmoqda.
Chat-bot turlari?
Oddiy chat-botlar: turli xil moliyaviy va xizmat ko'rsatish kompaniyalarining rasmiy sahifalarida foydalaniladigan hamda berilgan algoritmlar to'plami asosida ishlaydigan chat-botlar (rule-based chat-bot).
Bunday dasturlar biror bir yo'nalishda mustaqil o'rgana olmaydi, vaziyatga moslashmaydi yoki javoblarni mustaqil ravishda shakllantira olmaydi. Ular foydalanuvchi savolida uchraydigan kalit so'zlarga qarab, oldindan belgilangan javoblarni taqdim etadi.
SI chat-botlar: (AI chatbot) suhbat yoki dialog SI (conversational AI) deb nomlangan texnologiya asosida yaratilgan.
Bu atama nafaqat "aqlli" chat-botlarni, balki Apple-Siri, Microsoft-Cortana yoki Yandex-Elis kabi ovozli yordamchilarini ham birlashtiradi.

Возможности чат-ботов
Чат-бот происходит от английского языка и означает "чат"-чат, а "бот" - робот-это компьютерная программа, которая может имитировать человеческое общение с помощью различных технологий.
Основная функция чат-ботов?
"Разговор" с пользователем-это ответ на заданные им вопросы в текстовой, голосовой и визуальной форме. Именно эта особенность отличает его от других типов программных роботов.
По статистике, сегодня чат-ботами пользуются 1,4 миллиарда человек. Кроме того, более 50% компаний по всему миру, специализирующихся на обслуживании, используют его для обслуживания клиентов.
Типы чат-ботов?
Простые чат-боты: чат-боты (чат-бот на основе правил), которые используются на официальных страницах различных финансовых и сервисных компаний и работают на основе заданного набора алгоритмов.
Такие программы не могут самостоятельно учиться в каком-либо направлении, адаптироваться к ситуации или самостоятельно формулировать ответы. Они предоставляют предопределенные ответы в зависимости от ключевых слов, встречающихся в вопросе пользователя.
Чат-боты SI: (AI chatbot) разговор или диалог создаются по технологии, называемой ИИ (conversational AI).
Термин объединяет не только "умных" чат-ботов, но и таких голосовых помощников, как Apple-Siri, Microsoft-Cortana или Яндекс-Alis.